Yazarlar
  • Aylin Dursun
  • Ders Çalışma Sorunu...
  • Ayşem Palabıyık
  • Çağlar Çakıroğlu
  • Kevser Özelbüken
  • Rasim Eren
  • Seda Üstün
  • Selim Göksel Ayık
  • Şenel Karaman
Site İçi Arama
E-Bülten
 Ad Soyad :  
 E-Posta   :
ekle    çıkar
Ders Çalışma Sorunu...

Eyvah Okullar Açılıyor...

Eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala “okullu çocuğu” olan evlerde yaşanması olası durumlardandır. Pek çok evde çocukla anne-baba arasında ders çalışmaya ilişkin bir gerginlik sürer gider. Anne-baba okuldaki durumu ve geleceği için endişelenirken, çocuk ders çalışmama konusunda kararlı gibidir. Bir türlü kırılamayan bu kısır döngü, ders çalışma davranışını getirmediği gibi, aile ilişkilerine de zarar verebilir.

• Çocuk sürekli, onaylanmadığı, ailesini memnun edemediği hatta sevilmediği duygusunu yaşar. Bu duygunun yerleşmesi, çocuğa tahmin edilenden ciddi bir şekilde değersizlik duygusu aşılar. Kaldı ki, bu duygu kişiliğin zarar görmesi dışında, ders çalışma isteğini körelten bir duygudur.

• Ders çalışmaya fazlasıyla odaklanan aile, çocuğun veya gencin başka ihtiyaçlarını tamamen göz ardı edebilir. Ait olma, güven, sevgi, eğlence gibi ihtiyaçları doyurulmayan çocuk, öğrenmeye ‘hazır oluş’u yeterince yaşayamaz. Bu da aile ilişkilerinde doyumsuzluğa yol açtığı gibi, istenen davranışın ortaya çıkmasına engel bir durumdur.

• Ders çalışıp çalışmama gerginliği, bazı ailelerde eşler arasında da bazı gerginliklere yol açabilir. Anne-baba birbirini suçlar duruma gelebilir, biri çocuğu haklı bulurken diğer ebeveyn dışarıda bırakılabilir. “Çocuğa çok yükleniyorsun!” veya “Çocukla hiç ilgilenmiyorsun!” tartışmaları arasında, farklı etkenler de devreye girerek, ders çalışma davranışı, aile ilişkileri açısından fazladan bir anlam yükleneceği için, sadece ders çalışma davranışı olmaktan çıkar. Ders çalışma davranışı bu durumda da bu fazladan anlamın etkisiyle ketlenir.

Dolayısıyla “Ders çalış” sözcüklerinin böyle bir kısır döngüye dahil olması durumunda hiçbir işe yaramamasına şaşırmamak gerekir.

İlginçtir ki, çocuğunun ders çalışma davranışını göstermesini isteyen anne-babaların “Ders çalış!” sözcüklerini sözcük dağarcıklarından çıkarmaları ilk yapacakları iştir. “Ders çalış” demeyi bırakmak, yukarıda anlatılan istenmeyen sonuçlara yol açan kısır döngünün kırılmasını sağlar. Tabi ki, sadece bu, çocuğunuzun en iyi performansıyla ders çalışan bir öğrenci olmasını sağlamaz. Ama bu zinciri kırmazsanız çocuğunuz bir sonraki adımlara geçemez.

Şimdi, yukarıda “engelleyici” olarak bahsettiğimiz durumları, olumluya çevirerek ders çalışmaya uygun bir ortamı tanımlayabiliriz.

• Ailesi tarafından onaylandığı ve koşulsuz sevildiğini hisseden çocuk, kendini değerli, olumlu biri olarak algılar. Çocuğun ders çalışma isteği olması için “yapabilirim” duygusu ve kendine güveni olmalıdır. İstediğimiz, biz söylemeden kendiliğinden çalışan bir çocuksa, bu duyguyu O’na yaşatmalıyız. Ders çalışma bir yana, çocuğun temel ihtiyaçlarından biri olan güven duygusunu her aile çocuğuna layık görüyor olsa gerek.
Ancak buna engel olabilecek davranışlar toplumumuzda maalesef yaygın. Çocuğu kamçılaması için söylenen kıyaslama (“Bak O nasıl çalışkan”), korkutma (“Ders çalışmazsan ……………”), nasihat (“geleceğin için,.. bak ailemize yakışmıyor”), gibi her türlü küçümseyici sözcük, yalnızca olumsuz etki getiriyor.
Anne-babasının çocuğa nasıl davrandığı, onun nasıl biri olacağını belirliyor. Bu gerçekten yola çıkarak, nasıl biri olmasını istiyorsanız çocuğunuza öyle davranın, saygı gösterin.

• Ait olma, aile düzeni, sevgi, güven, disiplin, eğlence gibi ihtiyaçları karşılanan çocuk veya genç, öğrenmeye de hazır olur. Anne-baba öncelikle çocuklarının bu yönlerden doyumlu ve mutlu olmasını sağlamalıdır. Anne-babasıyla iyi ilişkiler içinde olan, kendini var etmek için inatlaşmaya ihtiyaç duymayan çocuklar daha uyumlu olur.

• Ders çalışmamanın çocuğun kişiliğine, genetiğine, annesinin veya babasının davranışlarına atfedilmediği, yalnızca ders çalışmama olarak ele alındığı ailelerde sorunlar daha kolay çözülür. Suçlayıcı ve soruna odaklı olmaktan kaçınıp, çözüme odaklı olmak gereklidir. Nasıl çözüleceğine dair aile toplantıları (anne, baba, çocuk düşüncelerini ve olası çözüm önerilerini konuşurlar) oldukça yararlıdır.

Pek çok çocuk nasıl ders çalışılacağını bilmediği, nasıl başarılı olacağını göremediği için çalışamaz. Bunun için aileler, çocuklarıyla sorunu detaylı ve olumlu bir şekilde konuşmalı, okullar ise verimli ders çalışma yöntemlerini aktarmalıdır. Çocuğa gideceği yol, kullanacağı yöntemler açıkça gösterilmelidir.

Son olarak ders çalışma davranışının bir sorumluluk alma davranışı olarak da ele alınması gerekir. Ders çalışmamadan yakınan ailelerin çoğunlukla, çocuk yetiştirme tarzlarına bakıldığında, ya aşırı koruyucu ya da gevşek aile tutumlarına sahip olduklarını görmekteyiz. Sorumluluk eğitimi çok küçük yaşlarda başlar. Kendi yemeğini yiyebilmek giyinebilmek, oyuncaklarını toplamak, yıkanmak gibi beceriler kazandırılmayan çocukların, okula başlayınca sorumluluklarını bilip ders çalışmaya başlaması mümkün değildir. Çocuğuna sınır koymada güçlük çeken anne-babalar da bu konuda sorun yaşamaktadır. Ayrıca ailede belli bir düzen olmayan, uyku, beslenme saatleri düzenlenmemiş çocuklar da ders çalışma sorumluluğunu almakta zorlanırlar.Çocuklar pek çok davranışta olduğu gibi sorumluluğu da, ailede taklit yoluyla da öğrenirler. Bunun için çocuğun, anne-babanın da kendi sorumluluklarını aldıklarını gözlemesi gerekir.

Ayrıca aile, öğrenmeyi özendirici, meraklı, kitap okuyan, öğrenmeye istekli olursa bunlar çocukta da gözlenen davranışlar olurlar.

İyi bir eğitim-öğretim yılı dileğiyle.

 + Paylaş
Paylaş: Facebook Paylaş: Twitter Paylaş: Google Paylaş: Yahoo Paylaş: Mr. Wong Paylaş: Oneview Paylaş: Linkarena Paylaş: Folkd Paylaş: Digg Paylaş: Del.icio.us Paylaş: Reddit Paylaş: Jumptags Paylaş: Simpy Paylaş: StumbleUpon Paylaş: Slashdot Paylaş: Propeller Paylaş: Furl Paylaş: Spurl Paylaş: Blinklist Paylaş: Blogmarks Paylaş: Diigo Paylaş: Technorati Paylaş: Newsvine Paylaş: Blinkbits Paylaş: Ma.Gnolia Paylaş: Smarking Paylaş: Netvouz

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :


Sitemizde yer alan tüm yazı ve resimler izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden alınamaz, kopyalanamaz ve her hangi bir şekilde yayınlanamaz. Sitemizde isim belirtilerek yayınlanan yazıların tüm sorumluluğu yazarlara ait olup, herhangi bir uyuşmazlık durumunda sitemiz sorumlu tutulamaz.

Bu sitenin tüm hakları saklıdır PDR Türk    1  
Asersoft | Webmanager